Головна » Статті » Хорове мистецтво

Хор. Види хорів та їх діапазони
Хор. Види хорів та їх діапазони

Одним з найдосконаліших видів музичного мистецтва, що торкає найніжніші струни людського серця, є хоровий спів. У ньому людина споконвіку висловлювала свої найтонші почуття, переживання, мрії.

Хорова культура сприяє естетичному вихованню людей, формуванню високих художніх смаків.

Хор – це організований творчий колектив співаків, який у своїй виконавській діяльності спрямований на ідейно-художнє обслуговування і виховання широких народних мас. Тут маються на увазі найрізноманітніші співочі колективи різної кваліфікації, виконавської манери, репертуарної спрямованості, способів формування і комплектування.

Матеріалом для створення всякого хорового колективу є людські голоси, які можна поділити на три групи – чоловічі, жіночі, дитячі. З них можна організувати той чи інший тип хору. За своїм типом хори бувають однорідні й мішані.

Всі типи хорів – однорідні і мішані – щодо кількості самостійних партій можуть бути одноголосні, двоголосні, триголосні, чотириголосні. Мішаний хор може бути і багатоголосним. У багатоголосному хорі кількість самостійних партій повинна бути не менше п’яти.

Одноголосний хор може бути однорідний і мішаний. У мішаному однорідному хорі жіночі (або дитячі) голоси виконують мелодію на октаву вище від чоловічих. Однорідний одноголосний хор можна утворювати з однотипних голосів, наприклад, з самих басів або з самих тільки тенорів і т. д. Так можна утворити й мішаний хор, поєднавши однотипні голоси чоловічі і жіночі. Для концертного виконання до одноголосного хору конче потрібний інструментальний супровід.

Двоголосний хор поділяється на дві групи – 1-го і 2-го голосу. В однорідному складі цього хору партію першого голосу виконують високі голоси (сопрано або тенори), партію другого голосу – низькі (альти або баси). Якщо тип хору мішаний, то партію першого голосу виконують сопрано і тенори, а партію другого голосу – альти і баси. Оскільки двоголосний хор не може мати повну гармонію, то інструментальний супровід, при концертному виконанні, тут необхідний. Проте народна пісня у двоголосному викладі, як правило, інструментального викладу не потребує.

Триголосний хор має три самостійні партії. Розподіл їх такий: 1-й голос – сопрано перші або тенори перші, другий голос – сопрано другі або тенори другі, третій голос – альти або баси. Спів триголосних хорів мішаного типу не дає художнього ефекту[1] і в літературі не зустрічається, проте в педагогічній практиці він можливий. Триголосний вид хору має більш-менш повну гармонію, а тому допускає цілковиту можливість виконання a cappella.

Чотириголосний хор – це нормальний вид вокального ансамблю, який має чотири самостійні групи. Такий хор може дати повний акорд, а тому має цілковиту можливість обходитись без усякого супроводу, хоч може бути і з супроводом.

Чоловічий чотириголосний хор складається з таких партій: перші тенора, другі тенора, перші баси, другі баси. Діапазон чоловічого хору широкий. Він сяга від Ре – До до до2.

Жіночий чотириголосий хор. Чотири групи голосів жіночого хору розподіляються так: перші сопрано, другі сопрано, перші альти, другі альти.

Мішаний чотириголосний хор – це поєднання жіночих або дитячих голосів з чоловічим в один загальний співочий колектив. Основні його групи – сопрано, альти, тенори, баси – при кількісній та якісній повноцінності поділяються на 1-і й 2-і голоси. У такому разі мішаний хор являтиме собою поєднання двох однорідних типів хору – повного чотириголосного жіночого хору з таким же чоловічим.

Такий мішаний хор можна назвати найдосконалішим з усіх видів хорових колективів. Він має дуже широкий діапазон – понад чотири октави від Ля, Соль контроктави до до3 і володіє багатством звукових барв і технічних можливостей.

При якісній (голосові сили) і технічній рівноцінності мішані хори за кількісною ознакою поділяються на три види: малий мішаний хор – 12-15 чол. (по 3-4 співаки в кожній партії); середній – 25-35 чол.(по 6-8 співаків на партію) і великий – 50-60 чол. і більше (по 12-15 співаків у кожній партії).[1] Маємо на увазі подвоєння кожного голосу відповідним по висоті чоловічим або жіночим голосом.Категорія: Хорове мистецтво | Додав: Мелодія (05.04.2011)
Переглядів: 11752 | Теги: хоровий спів, діапазон, чотириголосний хор, однорідні і мішані типи хорів, види хорів та їх діапазони, хор, хорове мистецтво, творчий колектив співакі | Рейтинг: 2.5/8
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Форма входу
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Наша кнопка
Будемо вам дуже вдячні, якщо ви розмістете нашу кнопку на своєму сайті

Народний вокальний квартет Маківка

Корисні посилання